"Rok 2020 na świecie zmienił wszystko." To najczęściej od początku bieżącego roku powtarzane na świecie zdanie.
Także w zakresie tzw. szkolnych ubezpieczeń NNW. To już pewne, że ubezpieczenie NNW, które od kilkudziesięciu lat rodzice kupowali swoim dzieciom grupowo w placówkach oświatowych pozostanie w nich, ale już tylko dla pracowników oświaty.
Jest co najmniej kilka przyczyn, dla których nie da się już dłużej zawierać ubezpieczeń NNW dla dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych w takiej postaci jak robiono to przez ostatnie kilkadziesiąt lat.
- rozbieżne oczekiwania i potrzeby rodziców co do pożądanego zakresu ubezpieczenia NNW,
- bardzo zróżnicowany status finansowy rodziców powoduje niezadowolenie i napięcia w związku z wyborem wysokości składki,
- po wprowadzeniu nowej ustawy ubezpieczeniowej (2016) oraz regulacji tzw. RODO (2018) wzrosła ilość dodatkowych dokumentów i oświadczeń,
- nowa ustawa ubezpieczeniowa z 2016 roku (art. 18) zabroniła czerpania korzyści materialnych przez placówki oświatowe zawierające ubezpieczenie grupowo,
- wyraźnie wzrosło obciążenie placówek bieżącymi obowiązkami i sprawozdawczością,
- COVID-19 i epidemia z nim związana wymusiła zachowanie tzw. dystansu społecznego, przez co bardzo utrudnione staje się organizowanie wszelkich grupowych form pracy takich jak np. posiedzenia Rad Pedagogicznych, spotkania Rad Rodziców itd.,
- epidemia to także zagrożenia związane z przekazywaniem materiałów informacyjnych (np. ofert, ulotek),
- i wreszcie tak prozaiczna czynność jaką zawsze wydawała się zbiórka składki ubezpieczeniowej (przez wiele poprzednich lat przynoszonej w gotówce przez dzieci do szkoły) jest i teraz i będzie w latach następnych działaniem bardzo ryzykownym z powodów epidemicznych.
Powyższa lista przyczyn jest na pewno niepełna, ale już choćby te wymienione powodują, że zmiany i ewolucja jaka następowała od kilku lat gwałtownie przyspieszyła, a właściwe przeobraziła się w rewolucję ubezpieczeń NWW. Trudno oczekiwać i wymagać, aby po doświadczeniach ostatnich tygodni i miesięcy odpowiedzialny dyrektor placówki oświatowej, czy członek rady rodziców wziął na siebie tak poważną odpowiedzialność. I nie wiadomo, która część koniecznej do wykonania pracy byłaby trudniejsza i stwarzała większe ryzyko - ta prawna, czy też ta sanitarna?
Rozwiązanie jest na szczęście na wyciągnięcie ręki. Oferty ubezpieczeń NNW dla dzieci i młodzieży już zaczynają trafiać do zakładów pracy i poprzez tę ścieżkę do rodziców. Są to propozycje rozwiązań grupowych, ale także indywidualnych. I tych drugich jest już teraz znacznie więcej. Przyczyna jest prosta. Grupowa forma zakupu także w zakładzie pracy wymaga wykonania tych samych czynności jakie w przeszłości wykonywały placówki oświatowe. W tzw. formie imiennej grupowego ubezpieczenia NNW i tak trzeba zebrać te same zgody i oświadczenia rodziców. Jedynym ułatwieniem może być potrącenie składki z poborów pracowników i wspólny przelew.
Indywidualny i co najważniejsze ZDALNY zakup ubezpieczenia przez każdego z rodziców to rozwiązanie pozbawione wszystkich wcześniej wymienionych wad i problemów. Jedyna "niedogodność" polega na tym, że rodzic musi na kilka minut usiąść przed komputerem, wpisać swoje dane i dane ubezpieczanych dzieci i dokonać przelewu. W tym ZDALNYM sposobie zawierania ubezpieczeń NNW dla dzieci jest paradoksalnie ważne miejsce dla placówek oświatowych. Z oczywistych względów będą one zawsze otrzymywać informacje o tym rodzaju ubezpieczeń dla dzieci ich pracowników, a mając naturalny (choć teraz raczej ZDALNY) kontakt mailowy z rodzicami swoich podopiecznych mogą i jak się wydaje także powinny w ten sposób informować rodziców o tych propozycjach. Jest przecież niemała grupa rodziców, która albo wykonuje jednoosobową działalność gospodarczą, albo jest rolnikami, albo np. z powodów zdrowotnych nie pracuje. Dzięki informacjom przekazanym przez placówkę mogą także i oni dotrzeć do ciekawych ofert ubezpieczeń NNW dla swoich dzieci.
Oczywiście pozostają do dyspozycji także wyszukiwarki internetowe. Tej możliwości jednak nie zawsze chcemy zaufać i wolimy skłonić się do podpowiedzi i sugestii osób, które znamy osobiście lub możemy realnie zweryfikować.
Sprawdź indywidualne, ZDALNE propozycje GENERALI-BEZPIECZNY.PL na ubezpieczenia NNW z COVID-19 w roku szkolnym 2020/2021.
Bardzo krótka karencja na pobyt w szpitalu z powodu choroby (tylko 30 dni i tylko w pierwszym roku ochrony).
Każde z ubezpieczeń możesz kupić już dzisiaj - nie czekaj do 1 września. Kliknij poniżej...